Dłuższe, cieplejsze dni, zazieleniony krajobraz, pierwsze sezonowe warzywa i owoce – no chce się żyć! Dla rodziców małych dzieci, które wstają wcześnie – jeszcze jedna dobra wiadomość – zmiana czasu na letni, który bezdzietnym “kradnie” godzinę snu, tym z dziećmi wstającymi o 6 lub wcześniej pozwala dospać do “normalnej” godziny! 

W tym roku w niedzielę 29 marca, po raz przedostatni (na szczęście!) przestawiamy zegarki z 2 na 3 rano. Jak pomóc dziecku z tą zmianą? Na co zwrócić uwagę?

Poniżej znajdziecie 5 wskazówek jak łagodnie przestawić się na czas letni:

1️⃣ NIE RÓB NIC albo… WPROWADŹ STOPNIOWE ZMIANY

Jeżeli Wasze dziecko wstaje o 6 lub (o zgrozo!) wcześniej – nie zmieniajcie nic i delektujcie się późniejszymi pobudkami – DOPÓKI TRWAJĄ! Ale rada co? 😉 Jeżeli jednak nie możecie sobie pozwolić na późniejsze wstawanie, macie dwa rozwiązania w zależności od tego, jak Wasze dziecko reaguje na zmiany:

☀️ dzieci starsze, z jedną drzemką lub bez, dzieci wyspane, dobrze znoszące zawirowania w harmonogramie dnia – można przestawić przez weekend. Dziecko, które normalnie wstaje o 7, w niedzielny poranek można obudzić o 7:30 nowego czasu (6:30 starego czasu). Tym samym pory posiłków, aktywności, drzemki oraz snu nocnego przesuwamy o 30 minut. W poniedziałkowy poranek przesuwamy pobudkę o kolejne 30 minut i voilà, dziecko przestawione!
☀️niemowlęta i dzieci będące na 2,3 drzemkach, dzieci wrażliwe na zmiany warto przygotować zawczasu – np. przez tydzień stopniowo przesuwać pory pobudek, snu i aktywności o 10 minut wcześniej, tak aby w niedzielny poranek obudzić się o “normalnej” porze.

2️⃣ WYSTAW SIĘ NA SŁOŃCE
Pamiętajcie, że ekspozycja na światło działa na Waszą korzyść – pozwala wyregulować wewnętrzny zegar biologiczny, więc w miarę możliwości dobrze jest spędzać poranki i wczesne popołudnia na dworze, wystawiając się na słońce. Wieczorem, a zwłaszcza godzinę przed snem warto “przyciemnić” dom.

3️⃣ ZAMONTUJ ROLETY
Jeżeli Wasze dziecko „wstaje z kurami” to zainwestujcie w porządne, zaciemniające rolety – najlepiej typu black out. Jak wiecie, wschód słońca będzie coraz wcześniej i może się to przyczyniać do zbyt wczesnych pobudek. Nawet najdelikatniejszy promyk światła może być sygnałem dla mózgu Waszych pociech do tego by wstać! A po co ryzykować? ?

4️⃣ ZAINWESTUJ W ZEGAR DO NAUKI SNU
Gdy rolety to za mało – u starszych dzieci warto rozważyć zakup zegara do nauki snu, zwanego również trenerem snu. Zegar, za pomocą kolorów i prostych symboli pomoże dziecku zrozumieć kiedy nadeszła pora na sen, a kiedy jest pora by wstać rano. Super sprawa dla dzieci powyżej 2 roku życia!

5️⃣ DBAJ O RYTUAŁY
Czy macie swój własny rytuał okołosenny? Dzieci uwielbiają powtarzalność i przewidywalność! Stałe, regularne czynności wykonywane przed snem sprawiają, że dziecko szybciej się wycisza i przygotowuje do snu. Rytuał okołosenny ma magiczną moc! Jest swoistym sygnałem dla Maluszka o tym co ma nadejść – sen! Jak ważne są rytuały i na czym polegają możecie przeczytać TUTAJ.

❕Bądźcie cierpliwi. Z dwóch zmian czasu, ta jest zdecydowanie lepiej i szybciej akceptowana przez dzieci.

Gdybyście jednak nadal zmagali się z zbyt wczesnymi pobudkami, brakiem regularności w drzemkach (u dzieci powyżej 6 miesiąca życia), późną porą snu nocnego itp. – warto wspólnie poszukać przyczyny. Czasami dobrze jest by ktoś “z zewnątrz” przypatrzył się Waszej sytuacji i pomógł Wam rozwiązać Wasze senne problemy.