Poniższy post powstał we współpracy z polską marką @smartwood produkującą piękne łóżka dla dzieci.

Rodzice często decydują się na zmianę łóżka na otwarte między 1,5 r.ż. – 4 r.ż. dziecka. Sam wiek malucha nie jest jednak wyznacznikiem gotowości. Jeżeli nie masz pewności czy to dobry moment – przeczytaj artykuł o najczęstszych oznakach gotowości zanim zdecydujesz się na zmianę łóżka dziecka.

Przeniesienie się do “dorosłego łóżka” jest ważnym krokiem w rozwoju dziecka. Wymaga nie tylko dostosowania przestrzeni sypialnej, ale także przemyślenia, jak wprowadzić nowe nawyki usypiania, aby zapewnić maluchowi komfort i bezpieczeństwo. W oparciu o moje doświadczenia chcę przedstawić Wam praktyczne strategie, które mogą pomóc w płynnej adaptacji do nowego łóżka.

łóżko piętrowe smartwood

 

  1.  Przygotowanie dziecka do nadchodzącej zmiany

“Otwarcie” łóżka to dla dziecka duża zmiana, więc warto ją dobrze zaplanować. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w przygotowaniach:

Rozmowa z dzieckiem o nadchodzącej zmianie:. Dostosuj język i komunikaty tak aby były dla niego proste i zrozumiałe. Możesz posiłkować się książeczkami lub samodzielnie wymyślonymi historiami o bohaterach, którzy również zmienili łóżko na większe. Pro tip – dzieci uwielbiają słuchać historii o sobie lub osobach im bliskich. Możesz np. opowiedzieć swoją historię z dzieciństwa (nawet wymyśloną!).

Wspólne wybieranie łóżka: Jeśli to możliwe, zabierz dziecko do sklepu, aby mogło wybrać nowe łóżko lub dodatki, takie jak pościel. Jeżeli decydujecie się na kupno przez internet – przygotuj kilka opcji (ograniczony wybór, który jest dla Was, rodziców akceptowalny) i pozwól dziecku samodzielnie podjąć decyzję. Pomoże mu to poczuć się bardziej zaangażowanym w proces zmiany łóżka.

Przygotowanie pokoju: pozwólcie dziecku uczestniczyć w pakowaniu starego łóżka, w wyborze miejsca gdzie będzie stało nowe łóżko (jeżeli jest taka możliwość) a także w skręcaniu nowego. Pojawienie się nowego miejsca do spania ma być wydarzeniem typu „wow”. Pozwól więc dziecku bawić się nowym łóżkiem w ciągu dnia, aby mogło przyzwyczaić się do jego wyglądu i struktury, zanim zacznie w nim spać.

 

  1. Tworzenie optymalnego środowiska snu

Nowe łóżko to dopiero początek. Ważne jest, aby stworzyć komfortowe i przyjazne środowisko snu. Cicho, ciemno, chłodno. A co poza tym?

Bezpieczeństwo przede wszystkim: Upewnij się, że nowe łóżko jest odpowiednio zabezpieczone. Jeśli łóżko jest wyższe, warto zamontować osłony żeby chronić dziecko przed upadkiem, lub wybrać łóżko z barierką. Co więcej, warto myśleć o pokoju malucha jak o jednym, wielkim, bezpiecznym łóżku. Po zmianie dziecko będzie mogło samodzielnie wychodzić z łóżka – warto więc zabezpieczyć wszystkie meble (przymocować je do ściany), schować drobne zabawki, zabezpieczyć kontakty, jeżeli wcześniej tego nie zrobiliście. 

Stała rutyna albo, jak ja lubię to nazywać, stały rytuał okołosenny: Powtarzalne czynności, wykonywane w konkretnej, przewidywalnej dla dziecka kolejności takie jak czytanie książek, śpiewanie kołysanek czy kąpiel, mogą pomóc w uspokojeniu dziecka i przygotowaniu go do snu. Do tego ulubiona pościel, pluszaki czy lampka nocna.

 

  1. Ustalanie nowych zasad

Ustalenie nowych zasad jest bardzo ważne, ponieważ umożliwi to Wam, rodzicom podejść do zmiany z większym spokojem, ale też pozwoli maluchowi zrozumieć co jest dozwolone, a co nie. Zasady warto przedyskutować, omówić i ustalić wspólnie z dzieckiem. Najlepiej w weekend, spokojne popołudnie, kiedy nigdzie się nie spieszycie a maluch jest w dobrym humorze i z nami współpracuje.

Plan wieczoru: Wasz rytuał okołosenny można spisać w atrakcyjnej dla dziecka formie – np. w formie plakatu z rysunkami do samodzielnego pokolorowania, naklejkami czy zdjęciami.  Ponownie, w proces tworzenia planu warto zaangażować dziecko i pozwolić mu wybrać czy najpierw ubierze piżamę czy umyje zęby. Mała rzecz, a pomaga w większej współpracy malucha w przestrzeganiu wieczornego rytuału.

Przepustki:  Możecie również rozważyć wprowadzenie małych bilecików, nazywanych przeze mnie przepustkami, które będą jednorazowo wykorzystywane przez dziecko na wycieczkę do toalety, dodatkowy łyk wody czy przytulas od rodziców. Dziecko wykorzystuje bilecik i oddaje go rodzicowi. Pozwala to ustalić pewne granice, ograniczyć kolejne wymówki, niekończące się wycieczki do toalety i wychodzenie z łóżka. Dla dziecka atrakcja, dla nas, rodziców sposób na stawianie granic i przestrzeganie ich.

 

Podsumowanie

łóżko piętrowe smartwood

Zmiana łóżka ze szczebelkowego na otwarte to znaczący krok w rozwoju dziecka, który może wiązać się z wieloma emocjami i wyzwaniami. Kluczem do sukcesu jest nie tylko dobre przygotowanie czy stworzenie komfortowego środowiska sypialnego ale również duża dawka spokoju i cierpliwości rodziców. Pamiętaj, że każdy maluch jest inny i może potrzebować czasu aby w pełni zaakceptować zmiany. Wychodzenie z łóżka, nocne wędrówki czy próba przesuwania granic to nieunikniony etap. Mam jednak nadzieję, że stosując się do powyższych wskazówek pomożesz Twojemu dziecku w łagodniejszej adaptacji do nowego miejsca snu, które będzie mu się dobrze kojarzyć.

Jeżeli proces ten jest dla Was trudny, potrzebujecie indywidualnych wskazówek, zapraszam na konsultację. Wiecie, gdzie mnie szukać.