Czy Twoje dziecko jest gotowe na zmianę łóżka szczebelkowego na otwarte?

Sprawdź jakie są 4 najczęstsze oznaki gotowości u malucha.

 

Szczerze powiedziawszy, nie ma jednego idealnego momentu. A i tak każda rodzina prędzej, czy później decyduje się na tę zmianę.  Większość dzieci zaczyna spać w otwartym łóżku między 1,5 r. a 4 r.ż. Choć widełki wiekowe są dość szerokie, warto ten moment zaplanować i być dobrze przygotowanym. Na co więc zwrócić uwagę? Jak poznać, że dziecko jest gotowe na zmianę łóżeczka szczebelkowego? Poniżej znajdziesz 4 główne oznaki gotowości dziecka na „otwarcie” łóżka.

1. Wyskakiwanie z łóżeczka

Pierwszym, najczęstszym powodem jest zwiększona ruchliwość dziecka, a dokładnie próby wyskakiwania z łóżka lub wspinanie się na szczebelki. Rodzice z obawy przed urazami decydują się zmienić łóżko na otwarte. Ja jednak zachęcam do wolniejszych zmian takich jak: wyciągnięcie pojedynczych szczebelków ze środka łóżeczka lub zdemontowanie jednego boku, jeżeli tylko jest taka możliwość. Dlaczego? Malutkie dzieci potrzebują wizualnych reprezentacji granic – szczebelki pełnią taką funkcję. Otwarte łóżko jest często zaproszeniem do zabawy, dzieci częściej wychodzą testując granice tego co im wolno, a czego nie. Dzięki badaniom psychologicznym wiemy, że ośrodek odpowiedzialny za kontrolę impulsów (czyli kora przedczołowa) zaczyna się rozwijać w okolicach 3-4 roku życia, a swoją dojrzałość osiąga dopiero po 25 r.ż. Dlatego należy zdać sobie sprawę z tego, że nierealistyczne jest oczekiwanie od maluchów, że pozostaną w otwartym łóżku jeżeli tuż obok jest tyle ciekawych rzeczy, które odciągają je od snu. Również z tego powodu warto sprawdzić czy próby wydostawania się z łóżeczka nie są etapem przejściowym – istnieje szansa, że za jakiś czas się nie unormuje. Warto również rozważyć zamontowanie kamerki w pokoju by móc wyłapać momenty, kiedy dziecko podejmuje jakiekolwiek próby wyskakiwania z łóżeczka oraz szybko, ale spokojne zareagować.

2. Dziecko wyrasta z łóżka

Kolejnym powodem, dla którego rodzice decydują się na zmianę łóżka jest komfort dziecka – najzwyczajniej łóżeczko (często 120×60) robi się dla niego po prostu zbyt ciasne. Ale uwaga – co niezwykle ważne – dzieci śpią bardzo aktywnie, często zmieniają pozycję i nierzadko potrafią uderzyć się w szczebelki. To jednak nie jest jeszcze powodem, żeby zmieniać łóżeczko. Również w większym, otwartym łóżku dzieci potrafią spać w poprzek, czy przyjmować najdziwniejsze pozy. Rozmiar łóżka sprawdzamy przede wszystkim na długość, a wyznacznikiem jest prosty test. Sprawdzamy, czy maluch może swobodnie wyciągnąć nogi. Jeżeli robi się ciasno to bez wątpienia pora na większe łóżko.

3. Pożegnanie z pieluszką

Trzecim najczęstszym powodem jest wkraczanie w etap odpieluchowania. Gotowość na ściągnięcie pieluszki pojawia się już okolicach 18 m.ż. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to często długi proces i nie ma konieczności całkowitego odpieluchowania dziecka. Można skupić się tylko na dniach, a na nocki zakładać „specjalne majtki do spania” czyli np. pieluchomajtki z superbohaterem, które dziecko będzie zakładało tylko do snu. Jeżeli jednak dziecko budzi się w nocy i musi do toalety to wygodniejszą opcją może być otwarte łóżeczko i nocnik postawiony obok łózka w pokoju malucha.

4. Bunt dziecka a zmęczenie rodzica

Ostatnią z głównych przyczyn zmiany łózka szczebelkowego na otwarte jest, nic innego, jak ogromny protest dziecka. Rodzice często decydują się na zmianę łóżka na większe, otwarte, ponieważ tylko wtedy mogą wygodnie położyć się obok dziecka podczas jego usypiania. Jeżeli dzięki temu maluch zasypia spokojniej, przesypia nocki albo podczas pobudek wymaga doraźnej, krótkiej pomocy od rodzica – a Tobie nie przeszkadza zostawanie z maluchem w pokoju na czas zasypiania – to większe, wygodniejsze łóżko, które może Was oboje pomieścić brzmi jak dobry pomysł. Natomiast jeżeli mimo to, maluch często budzi się w nocy, wymaga ciągłej obecności rodzica by powrócić do snu, oboje się nie wysypiacie i chcecie to zmienić, to warto rozważyć naukę bardziej samodzielnego zasypiania zamiast zbyt wczesnego otwierania łóżka.

Czy Twoje dziecko jest już gotowe?

Jak widać, powody, dla których rodzice zmieniają łóżko dziecięce mogą być różne. Nie zmienia to faktu, że z rozwojowego punktu widzenia, moment ten powinien być odwlekany, im dłużej tym lepiej. Im później zdecydujemy się na zmianę łóżka tym większe łóżko wybierzemy, a takie może posłużyć maluchowi na lata (w przeciwieństwie do łóżka szczebelkowego). Dlatego warto wybrać łóżko nie tylko ładne wizualnie, ale też solidne, z dobrych materiałów, atestowane – takie, które posłuży dziecku na dłużej. Ja osobiście zdecydowałam się na łóżko piętrowe MIMI od polskiego producenta mebli Smartwood, gdy moje starszaki miały 5 i 3 latka.

Post powstał w ramach współpracy z firmą Smartwood.