Trener snu czyli coś co ja nazywam “budzikiem przedszkolaka”
Czy macie problem z codzienną walką o to by Wasz przedszkolak położył się spać? A może trwa u Was festiwal pobudek o 5 rano (przede wszystkim w weekendy?🙈) U wielu osób, w tych sytuacjach, sprawdza się tzw. toddler clock lub okay to wake clock, po polsku nazywany trenerem snu (bardzo nie lubię tego tłumaczenia i wolałabym określenie “budzik przedszkolaka”).
WIOSNA, ach to ty! – czyli 5 wskazówek jak łagodnie przestawić się na czas letni
WIOSNA - dłuższe, cieplejsze dni, zazieleniony krajobraz, pierwsze sezonowe warzywa i owoce - no chce się żyć! Dla rodziców małych dzieci, które wstają wcześnie - jeszcze jedna dobra wiadomość - zmiana czasu na letni, który bezdzietnym “kradnie” godzinę snu, tym z dziećmi wstającymi o 6 lub wcześniej pozwala dospać do “normalnej” godziny! W tym roku w niedzielę 29 marca, po raz przedostatni (na szczęście!) przestawiamy zegarki z 2 na 3 rano. Jak pomóc dziecku z tą zmianą? Na co zwrócić uwagę?
„Moje dziecko nie chce spać w nocy!” Mylenie dnia z nocą u noworodków.
Będąc jeszcze w brzuchu mamy rytm snu i czuwania Maluszka zależał od jej aktywności. W ciągu dnia ruch mamy delikatnie kołysał dziecko do snu, natomiast jej nocny bezruch sprawiał, że dziecko się “aktywowało”. Tak więc gdy Maluszek przychodzi na świat, może dalej funkcjonować według znanego mu wcześniej rytmu. Czy jest coś co możemy z tym zrobić? Tak, ale...
Jak wyciszyć dziecko czyli o szumie i jego kolorach
Dziecko przychodząc na świat jest przyzwyczajone do nieustających bodźców dźwiękowych, nie wie co to cisza. Nawet naszym, rodziców, naturalnym odruchem na płacz dziecka jest spokojne mówienie do niego i szuszanie. Ogromną pomocą dla rodziców może okazać się szum, przede wszystkim w 3 kolorach - białym, różowym oraz czerwonym.
Jak zadbać o higienę snu Maluszka?
Jak ważny jest sen i jaki ma on wpływ na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia nie muszę nikomu wyjaśniać - niewyspani rodzice doskonale wiedzą o czym mówię. Co więc robić by pomóc Maluszkowi łatwiej zasypiać, utrzymywać ciągłość snu, by nie wstawał zbyt wcześnie czy nie stawiał oporu przed położeniem się spać o określonej godzinie? Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową higienę snu Waszego Maluszka!
Rytuał, nie rutyna okołosenna!
Słowo “rutyna” niesie za sobą negatywne skojarzenia z nudą i monotonią. Jednak czas spędzony z Maluszkiem podczas wykonywania czynności związanych z przygotowaniem do snu nie musi taki być. Dzięki przestrzeganiu kilku zasad to co codziennie robimy zanim odłożymy dziecko do snu może stać się magicznym, wspólnie spędzonym czasem , który sprawi, że zasypianie będzie dla dziecka szybkie i przyjemne, a dla Was rodziców nie będzie źródłem codziennych walk i frustracji.